bezdroza profil facebook
strona startowa wyprawy off-road galeria zdjęć 4x4 relacje z wypraw 4x4 imprezy integracyjne porady i patenty 4x4 wyprawowa i powyprawowa ksiązka kucharska skontaktuj sie z nami
   

Zaopatrzenie w prowiant na wyprawach i wyjazdach 4x4

Tytułem wstępu - fakty

podane tutaj ilości: dla 2 osób dorosłych + 1 dziecko w wieku szkolnym
charakter wypraw: turystyczno-krajoznawczy, raczej staramy się nie wklejać tak, żeby konieczne było sprowadzanie ciągnika z sąsiedniej wioski, z opałów ratujemy się sami
czas trwania wyjazdu: 10-14 dni
ile samochodów: ostatnio podróżowaliśmy w 3...

Na dobry start nasz pewniak - garnek pierogów od mamy Kasi :)

Już od trzech lat mama Kasi robi dla całej ekipy pierogi ruskie. Tuż przed wyjazdem każdy ma na ułamek sekundy możliwość zachwycenia się ich zapachem i porwania chociaż jednej sztuki "na spróbkę". Po dojechaniu na pierwszy nocleg mamy pierogową ucztę - nikt nawet nie myśli o ich odgrzewaniu - pochłaniamy na zimno, na wyścigi :) Posiadanie gara pierogów ma dodatkową zaletę - mamy do dyspzycji solidnej wielkości garnek, który już nie raz udowodnił swą przydatność.

Planowanie ilości

Pieczywo, owoce i warzywa - bierzemy tyle, żeby zachować ich świeżość i jednocześnie nie pozbawiać się możliwości korzystania z tego, co ma do zaoferowania lokalny targ lub sklep.

Produkty wymagające przechowywania w chłodzie, czyli nabiał i wędliny, zabieramy w niedużych ilościach, z nastawieniem na skonsumowanie ich w czasie kilku pierwszych dni wyprawy. Zazwyczaj działanie lodówki samochodowej jest szybko weryfikowane sprawnością akumulatora. Podjęcie decyzji: czy wolę odpalić rano samochód, czy mieć schłodzone masło, staje się bardzo łatwe po pierwszym noclegu z włączoną lodówką :) (Nawiasem mówiąc okazało się, że stosowana przez nas zabudowa skrzyniowa pozwala zachować stosunkowo niską temperaturę przewożonych w nich produktów i nawet w upalne dni w skrzyniach panował miły chłodek...) Później możemy dokupować na bieżąco jogurty, sery, itp., tak aby zawsze mieć pewnośc, że to co jemy jest świeże. Poza tym trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek wyprawę bez wypróbowania lokalnych smaczków. Generalnie staramy się dobierać produkty pakowane w taki sposób, aby po otwarciu opakowania móc zjeść całą jego zawatrość w czasie jednego posiłku. Planując zakupy w ten sposób unikniemy ryzyka niekontrolowanego rozprzestrzenienia się np. serka topionego na inne produkty lub, co może się okazać znacznie gorsze w skutkach, zatrucia pokarmowego.

Produkty przygotowywane samodzielnie

Niektóre smakołyki na wyjazd przygotowujemy sami. To trochę tak jak z przedświątecznym klimatem - buduje się go znacznie wcześniej, żeby dłużej mieć radochę. U nas jest tak samo, dwa tygodnie przed wyjazdem rozpoczyna się szał - kupujemy różne rodzaje mięsa, przyrządzamy, pakujemy w słoiki. Więcej na ten temat w dziale WEKI To samo z owocami - słoik domowych konfitur poprawia stan psycho-fizyczny w deszczowy poranek i gdy słońce chyli się ku horyzontowi, a miejsca na nocleg nie widać.
Hitem jest też domowy smalec. Zastosowania: do chleba (na szybko żeby się wzmocnić), do jajecznicy, do podsmażania... 3 słoiki na ekipę dają radę.
Weki, dżemy, smalec - przygotowujemy z myślą o wszystkich uczestnikach wyprawy :)

Do dzieła - lista produktów i na zakupy:

weki - kilka słoików, tak na połowę lub dwie trzecie zaplanowanych dni wyjazdu, 1 słoik = 1 obiad, nie zostawiamy otwartego na kolejny dzień.

kawa
herbata czarna
herbata owocowa
herbata miętowa
cukier - 1 kg
mąka - dobrze zabezpieczonych kilka łyżek, żeby zatrzepać sos do mięska z weków

chleb - 3 bochenki, krojone

serki topione - mini, 1 opakowanie
ser żółty - 3 opakowania
wędlina (paczkowana: salami, polędwica sopocka, kiełbasa krakowska - po 1 opakowaniu, kabanosy)
parówki - 12 szt., pojedynczo pakowane
jajka - 6 szt.
jogurty pitne - 6 szt.
serki homogenizowane - 6 szt.
mleko - 6 kartonów po 0,5 litra, najlepiej zamykanych

cytryna - 1 szt.
jabłka - 3 szt.
banany - 6 szt.
gruszki - 3 szt.

pomidory - kilka sztuk
ogórki - kilka sztuk
papryka - 2 sztuki
cebula - kilka sztuk
czosnek - 2 główki

ryż - 4 torebki po 125g
makaron wstążki/świderki - 2 torebki po 500g
kuskus - 4 torebki po 125g
płatki śniadaniowe - 1 opakowanie

oliwa - 1 litr
olej - 1 litr
zupki chińskie - 9 szt

kukurydza - 2 puszki
fasolka w sosie - 2 puszki
rybki - 4 puszki
tuńczyk - 2 puszki
konserwy mięsne (np. gulasz angielski) - 2 puszki
smalec - 3 słoiki (1 słoik na auto)

przyprawy (pieprz, sól, bazylia, zioła prowansalskie, papryka i co kto lubi)
dżemy - 6 słoików (2 słoiki na auto)
miód - 1 słoiczek
krem czekoladowo-orzechowy - 1 słoiczek lub 2 :)
buraczki - 2 słoiczki
borówki - 2 słoiczki
keczup
musztarda
czekolada - 3 tabliczki
ciastka - 3 opakowania
batoniki muesli - 9 szt

soki/napoje - po 2 litry na osobę
woda mineralna - 6 butelek po 1,5 litra (i trzeba będzie dokupić...)

Smacznego! - Ewa Rumińska