bezdroza.czest.pl

Co jeść w podróży?

Kilkudniowe, międzynarodowe wyprawy offroad wymagają od uczestników przemyślenia i wstępnego zaplanowania, w jaki sposób będą się żywić i gdzie spać w trakcie wyjazdu. Zależnie od pory roku, kierunku podróży czy preferencji turysty, podczas wypraw 4 x 4 najczęściej wynajmuje się kilkuosobowe pokoje z udostępnioną kuchnią, nocuje w przydrożnych motelach czy biwakuje.

Rezerwacja kilkudniowego pobytu w hotelu lub wykupowanie w nim posiłków w dużym stopniu ogranicza podróżników, którzy lubią niezależność i swobodę przemieszczania się bez ściśle określonego planu. Osoby, które po raz pierwszy szykują się na taką wyprawę, muszą zmierzyć się z pytaniami: co jeść, jaki prowiant zabrać i w jaki sposób gotować, aby w tani i szybki sposób dostarczyć sobie odpowiedniej dawki energii, niezbędnej do komfortowej kontynuacji podróży.

Kluczem do sukcesu jest prostota i porzucenie myśli o wykwintnych, wystawnych posiłkach, gdy jesteśmy w drodze. Jeżeli w trakcie całego wyjazdu planujemy biwakować, spać i jeść na łonie natury, należy dobrze przygotować osprzęt, dzięki któremu codziennie przygotowanie posiłków nie będzie stanowić problemu – trzeba jednak pamiętać, że torby z jedzeniem i garnkami nie mogą zająć całego bagażnika. Organizacja posiłków jest za to dużo prostsza, jeśli w trakcie wycieczki planujemy spać w hostelach lub przydrożnych motelikach, ale co jeść, jeżeli planujemy spać pod namiotem?

BIWAKOWA KUCHNIA

Sednem wycieczek offroad nie jest stołowanie się w drogich restauracjach i spędzanie czasu w mieście. Chociaż podczas trasy będziesz mieć wiele szans na zatrzymanie się w przydrożnej knajpie lub sklepie w celu uzupełnienia zapasów, aby obniżyć koszty wyjazdu i w pełni cieszyć się aspektami biwakowania, warto przed podróżą zaopatrzyć się w prowiant i produkty spożywcze, z których będziemy korzystać podczas gotowania na łonie natury.

MĄDRE PODEJŚCIE DO PAKOWANIA TO PODSTAWA

Produkty, które wymagają warunków chłodniczych, pakujemy w niewielkich ilościach - tak aby wszystko wykorzystać podczas pierwszych posiłków. Nabiał i wędliny szybko popsują się bez odpowiednich warunków chłodniczych, a samochodowy akumulator niekoniecznie poradzi sobie z ciągłym chłodzeniem turystycznej lodówki – problem znika, jeżeli podróżujemy zimą i niskie temperatury przedłużają przydatność jedzenia. Wędliny warto zastąpić suchymi, wędzonymi kiełbasami – nie zepsują się aż tak szybko. Jogurty, mleko i inne produkty nabiałowe możesz dokupować na bieżąco w przydrożnych sklepach lub na lokalnych targach. Nie stracisz na tym majątku!

Pakując warzywa i owoce, skup się na tych, które dłużej zachowają świeżość i również nie wymagają przechowywania w lodówce. Świetnie sprawdzą się banany, jabłka, gruszki czy warzywa korzeniowe.

Nie pakuj produktów, z których nie ugrasz nic na kuchence turystycznej – mając do dyspozycji palnik gazowy i prostą menażkę nie warto bawić się w Masterchefa. Idealne na biwak są pożywne dania jednogarnkowe.

Zaopatrz się w suche produkty, którym nie zaszkodzą wysokie lub niskie temperatury – ryże, kasze, płatki owsiane, musli, makarony czy też warzywa w puszkach (np. fasola lub cieciorka – wersja z puszki nie wymaga uprzedniego namaczania) i konserwy. Nie zapomnij spakować podstawowych przypraw, dzięki którym doprawisz przygotowywane potrawy. Warto uwzględnić w bagażu również paczkę herbaty lub kawy. Na szybką przekąskę idealnie sprawdzą się produkty, które wystarczy zalać wrzątkiem jak budynie czy kisiel.

PRZYGOTUJ SIĘ DO WYJAZDU WCZEŚNIEJ

Przygotowania do świąt dla niektórych mogą być bardziej ekscytujące niż same święta – wspólne lepienie pierogów, szykowanie wypieków i ciast. Podobnie możesz potraktować przygotowania do wycieczki, dzięki którym z jeszcze większą ekscytacją będziesz wyczekiwać wyjazdów. W domu możesz przygotować weki lub konfitury. Pasteryzowane produkty domowej roboty idealnie sprawdzą się na wyjeździe, gdy brak Ci czasu lub pomysłu na przyrządzenie szybkiego posiłku. Co więcej – to znacznie zdrowsza alternatywa dla towarów sklepowych, których skład często pozostawia wiele do życzenia.

DBAJ O ZDROWIE

Pozostając przy temacie zdrowia, nie możesz sobie pozwolić na zaniedbywanie go w trakcie wyjazdu. Pakowanie ton słodyczy w roli szybkich przekąsek i wypychanie toreb chińskimi zupkami początkowo może wydawać się kuszące, jednak to prosta droga do problemów żołądkowych, zaparć czy niestrawności, które skutecznie utrudnią wyprawę. Aby w trakcie wyjazdu nie brakowało Ci sił i energii, zadbaj o zrównoważoną, pełnowartościową dietę. Nie unikaj warzyw oraz błonnika, mądrze zaplanuj przekąski między ciepłymi posiłkami i nie idź na łatwiznę, gdy przyjdzie pora gotowania – wbrew pozorom samodzielne przygotowanie odżywczego i smacznego dania nie musi wymagać od Ciebie ani dużych zasobów czasu, ani wybitnych umiejętności.

Nie zaniedbuj śniadania – syty posiłek rano uchroni Cię przed wilczym głodem w środku dnia, którego konsekwencją jest sięganie po szybkie, nie zawsze zdrowe, przekąski. Jeżeli musisz uciszyć burczenie w brzuchu, a do postoju i obiadu zostało jeszcze trochę czasu, podjadaj orzechy lub suszone owoce.

ODWIEDZAJ LOKALNE BAZARY I KNAJPY

Na koniec – nie popadaj w skrajności! Żywienie się we własnym zakresie może obniżyć koszt wycieczki i urozmaicić wrażenia podczas podróży, jednak nie warto jak ognia unikać stołowania się w knajpkach. Zwiedzając inne kraje, czy nawet nieznane Ci regiony Polski, warto zasmakować lokalnych potraw. Poznawanie smaków odwiedzanego miejsca to element odkrywania obcej kultury – od kuchni. Nie oszczędzaj na krajowych specjałach, a w ramach zwiedzana odwiedzaj również targi i bazary.