bezdroza.czest.pl

JECHAĆ SOLO CZY GRUPOWO?

Podróże samochodowe nie należą już do najtańszych – ze względu na koszt benzyny, noclegów czy opłaty za wjazd na autostradę, zdecydowanie bardziej opłaca się wyjeżdżać przynajmniej w kilka osób. Grupowy wyjazd na kilka aut to też zdecydowanie lepsza zabawa podczas wspólnego przemierzania bezdroży i organizacji kempingów – a co najważniejsze, wyjazd z całą ekipą to też większe bezpieczeństwo i dodatkowe ręce do pomocy w wypadku ewentualnej awarii któregoś z aut. Jazda solo sprawdzi się podczas krótkodystansowych przejażdżek lub sportowych form offroadu, ale wybierając się na dłuższą, kilkudniową wyprawę, dużo lepiej zorganizować się w grupę.

Jeżeli nie masz doświadczenia i boisz się, że samodzielna organizacja Cię przerośnie, możesz skorzystać z pomocy klubu lub biura podróży, które często oferuje turyście pomoc w wyrobieniu wszystkich niezbędnych dokumentów, wiz, zdobyciu winietek i solidnej organizacji wyjazdu, włącznie z aspektami, które tobie nawet nie przyszłyby do głowy – o ile podróż do krajów Unii Europejskiej nie jest wyzwaniem, pokonanie granicy z Rosją, Ukrainą czy Białorusią może sprawić problem kierowcy, który nie wie jakie wymagania musi spełnić.

CIEKAWE KIERUNKI W EUROPIE

Gdzie szukać idealnych miejsc do wypraw terenowych? Choć niejednemu kierowcy marzy się przemierzenie arabskich pustyń lub amerykańskich dolin, europejskie krajobrazy w pełni zadowolą nawet najwybredniejszego offroadowca!

KRAJE BAŁTYCKIE I EUROPA WSCHODNIA

W poszukiwaniu pięknych krajobrazów nie trzeba zmierzać na koniec świata – wielbiciele offroadu na pewno docenią malownicze bezdroża w niedalekich, europejskich krajach. Częstym kierunkiem obieranym przez kierowców terenówek są należące do Unii Kraje Bałtyckie, czy państwa dawnego Związku Radzieckiego. Krainy te oferują turystom niezwykłą kulturę, ciekawą historię, liczne zabytki, malownicze pejzaże i co najważniejsze – rozległe tereny do jazdy offroadowej.

Choć do państw jak Łotwa, Litwa czy Estonia można dostać się z dużo większą łatwością, to restrykcyjne unijne prawo dotyczące ochrony środowiska uniemożliwia przejazd po szlakach, które najbardziej odpowiadałyby fanom offroadu – niezależnie czy ciekawi was ekstremalna przeprawa przez dzikie tereny, czy spokojna jazda po szutrach. Podobnych regulacji na razie brak u nasz wschodnich sąsiadów, dlatego coraz więcej wyjazdów odbywa się w tamtym kierunku.

Wyprawa do krajów dawnego Związku Radzieckiego (Ukraina, Rosja czy Białoruś) może jednak stanowić znacznie większe wyzwanie dla podróżnika – niektóre miejsca do wjazdu wymagają wyrobionej wizy, odpowiednich dokumentów dotyczących ubezpieczenia czy upoważnienia do kierowania pojazdem, jeżeli nie jesteśmy jego właścicielem. Ze względu na duże utrudnienia i występujące problemy z przekroczeniem granicy, coraz popularniejsze stają się zorganizowane wyjazdy do krajów dawnego ZSSR, podczas których trudnymi formalnościami zajmuje się organizator – wyprawy np. na Ukrainę są też organizowane przez KTM PTTK Bezdroża. Wartą podkreślenia zaletą wyprawy na wschód jest relatywnie niski koszt podróży i zbliżone warunki atmosferyczne.

RUMUNIA I BAŁKANY

Wyprawa na Bałkany najlepiej sprawdzi się w formie dłuższego, kilkudniowego wyjazdu, podczas którego będziesz mieć szansę zwiedzić kilka różnych krajów – sprzyjają temu niewielkie odległości i łatwość przekraczania granic. Łagodny klimat sprawia, że podczas ciepłych pór roku można spokojnie nocować na dziko, przez co na wyprawę mogą zdecydować się również Ci z ograniczonym budżetem.

Rumunia to prawdziwy raj dla offroadowców – rozległe bezdroża i górzyste tereny, niesamowita natura i czyste powietrze. Czego chcieć więcej? Przemierzając Rumunię, warto mieć przygotowane małe fanty dla mieszkańców lokalnych wiosek, aby podziękować za wskazanie drogi czy wskazówki nawigacyjne.

Równie niesamowitym pejzażem zachwyca Bośnia i Hercegowina – mimo zapierającej dech w piersiach scenerii, w niektórych miastach nadal odczuwalne jest piętno, jakie odcisnęła wojna. Podczas podróży warto odwiedzić będącą świadkiem strasznej historii Srebrnicę i okoliczne tereny, jednak podróż poza szutrowymi drogami może być bardzo niebezpieczna – mało uczęszczane górskie szlaki cechuje zagrożenie minowe.

Podczas wyprawy warto zaplanować również przejazd przez odludne i rzadko odwiedzane czarnogórskie pasma gór – leżąc na wysokości ponad 1600 metrów n. p. m. ubogo zalesione tereny zachwycają niekończącym się, rozległym krajobrazem.

OFFROAD W POLSCE

Głodni przygody i bliskiego kontaktu z naturą tak naprawdę wcale nie muszą opuszczać Polski! Ogromną zaletą przepraw przez ojczyste bezdroża jest możliwość organizacji krótkiego, jednodniowego wypadu.

Każdy fan jazdy terenowej znajdzie coś dla siebie w Bieszczadach – nieujarzmiona przyroda, dzikie potoki, błotniste lasy, a czasem piękna i klimatyczna zabudowa po drodze. To idealne miejsce dla miłośników wycieczek krajobrazowych, historii i bliskiego kontaktu z naturą. Trasy w okolicach Kazimierza Dolnego są bardzo różnorodne pod względem długości czy stopnia trudności – na kierowców czekają tu wąwozy lessowe, wyrzeźbione przez Wisłę szlaki i cudowne widoki. Dobrym na początek kierunkiem jest także małopolska i szlak Orlich Gniazd, doskonały wybór dla osób interesujących się historią Polski.

WYPRAWY Z KLUBEM

Klub Turystyki Motorowej PTTK Bezdroża cyklicznie przygotowuje wyprawy krajowe i zagraniczne – jeżeli obawiasz się samodzielnej podróży lub chciałbyś wyjechać razem ze zgraną ekipą zakręconych offroadowców, zapoznaj się z kalendarzem wypraw! Niektóre imprezy są otwarte dla każdego, jednak większość z nich jest zarezerwowana dla członków KTM PTTK Bezdroża i osób zaproszonych – warto zauważyć, że uczestnictwo w niektórych wyprawach nie wymaga od chętnych posiadania własnego auta terenowego. Klub do tej pory zorganizował już wiele ekspedycji o charakterze turystyczno-krajoznawczym, między innymi do Mołdawii, Bułgarii, Gruzji czy na Ukrainę.