bezdroza.czest.pl

Zalety turystyki offroadowej

Coś tam o offroadzie słyszałeś, ale nie wiesz, czy to dla Ciebie? Zastanawiasz się dlaczego niektórzy mają takiego bzika na punkcie pokonywania bezdroży i potrzebujesz dodatkowej zachęty, aby samemu spróbować? Wyprawy terenowe to coś więcej niż zwykły przejazd przez autostradę – oto kilka powodów, dla których uczestnictwo w imprezach offroadowych to coś, czego każdy powinien spróbować!

1. Poznawanie pozytywnie zakręconych ludzi o podobnej pasji

Offroad to coś więcej niż „przejazd autem terenowym” - to angażująca wiele emocji, prawdziwa pasja. W Polsce przemierzanie bezdroży autami terenowymi zdobywa coraz większą popularność, a osoby wykazujące zainteresowanie w tej dziedzinie mogą dołączyć do klubów, brać udział w zlotach, rajdach lub konkursach, podczas których spotykają się ludzie o podobnej, niesamowitej pasji. Środowisko offroadowców to kierowcy pozytywnie zakręceni na punkcie modyfikacji aut, promocji regionalnych zabytków i historii, a także wyczynowej zabawy terenówkami!

2. Wolność i niezależność podróżowania

W erze tanich lotów i przejazdów autokarowych za grosze, wyjazd własnym autem nie jest już najtańszą alternatywą dla podróżowania – mimo wszystko nie brakuje zwolenników samodzielnych wypraw samochodowych. Jaka jest więc przyczyna popularności tego środka transportu, jeżeli nie są to niskie koszty? Miłośnicy podróżowania własnym autem wskazują na niezależność – możliwość elastycznej zmiany planów, przedłużenia lub skrócenia wyjazdu bez obawy o stracone bilety, czy swoboda wyboru odwiedzanych miejsc. Wielu kierowców dodatkowo traktuje sam przejazd jako relaksujący element podróży.

3. Zdrowa dawka adrenaliny i wyśmienita zabawa

Ekstremalny offroad to gratka dla miłośników adrenaliny i sportów motorowych. Pokonywanie trudnych przeszkód i sztuka panowania nad autem terenowym podczas jazdy wyczynowej bez wątpienia może zapewnić każdemu głodnemu wrażeń kierowcy niesamowitych emocji. Dziedziny takie jak „crawling” czy „mudding” wymagają od uczestnika zabawy dokładności i precyzji – nie jest to dyscyplina polegająca jedynie na wciskaniu pedału gazu i prześciganiu się z innymi.

4. Szlifowanie przydatnych umiejętności

Uczestnictwo w różnych wyścigach, wyprawach i rajdach rozwija u kierowców umiejętności nawigacji i posługiwania się mapą. Pokonanie rajdu nawigacyjnego wymaga od podróżników dokładności i precyzji podczas rozwikływania łamigłówek, które przygotowali dla nich organizatorzy. Aby poradzić się z tym wyzwaniem, należy wiedzieć jak czytać mapy, przeliczać skalę i wykazywać dobrą orientację w terenie. Jazda offroadowa to świetny sposób na szlifowanie tych umiejętności, które powoli zanikają u miejskich kierowców – wysługując się nawigacją GPS, zapominają jak radzić sobie w terenie.

5. Dziedzina, która nie wyklucza niepełnosprawnych

Osoby, które zmagają się ze stopniem niepełnosprawności, który uniemożliwia im poruszanie się bez wózka inwalidzkiego, mogą w niektórych dziedzinach offroadu realizować się prawie tak samo, jak osoby w pełni sprawne – uczestnicząc w konkursach, jak wyżej wspomniane rajdy nawigacyjne, ponad sprawność fizyczną ocenia się umiejętności intelektualne. Niepełnosprawność nie stanowi bariery, a ograniczone możliwości ruchu nie są czynnikiem dyskwalifikującym.

6. Dostęp do miejsc (nie)dostępnych

Wyprawy autem terenowym pozwalają bez problemu przemieszczać się po bezdrożach i odkrywać niesamowite miejsca, do których czasem wręcz niemożliwym byłoby dotrzeć pieszo, lub innym sposobem transportu. Offroad to odkrywanie nowych, nieutartych szlaków o wyjątkowych walorach turystycznych – z dala od nieutwardzonych szos. Relatywna niedostępność tych miejsc dla zwykłych pojazdów sprawia, że podróżnik może zachwycać się cudnymi krajobrazami w spokoju, bez głośnych chmar turystów.

7. To świetna zabawa dla każdego!

Pokonywanie stosów skalnych, przeprawy przez pustynie, przecinanie potoków górskich – brzmi jak rozrywka jedynie dla doświadczonych kierowców? Niekoniecznie! Wyjazdy czy imprezy z elementami offroadu przybierają najróżniejsze formy – znajdzie się coś dla szukających adrenaliny twardzieli, jak i dla rodzin z dziećmi, czy osób, które nigdy nie miały styczności z jazdą terenową. Jeżeli sam nie jesteś w stanie zapanować nad autem w terenie, możesz uczestniczyć w wyprawach jako pasażer, nadal ciesząc się atutami przepraw offroadowych.