bezdroza.czest.pl

CZYM JEST OFF ROAD?

W dosłownym tłumaczeniu „off road” oznacza „poza drogą”, a w Polsce nazwa ta wykorzystana jest do określenia jazdy specjalnie przygotowanymi samochodami po nieutwardzonych drogach. To nie tylko trzymanie się z dala od utartych, asfaltowych szlaków, ale w rajdowym wymiarze również pokonywanie specjalnych torów z przeszkodami (np. koleinami, rzekami, żwirem, skałami itp.), których przebycie wymaga solidnego sprzętu i sporego doświadczenia.

Offroad można traktować również czysto turystycznie, wykorzystując terenówkę do długiej jazdy przeprawowej – cała magia polega na poruszaniu się po trasach, z którymi zwykłe auto nie dałoby sobie rady. Choć przejażdżka po trudnym terenie może być wyzwaniem dla każdego kierowcy, offroad nie jest dziedziną zarezerwowaną dla twardzieli na adrenalinowym głodzie – podróżować w ten sposób mogą nawet rodziny z dziećmi.

Dyscyplina obejmuje zarówno rekreacyjne przejazdy w podrasowanych autach, jak i profesjonalne konkursy i wyścigi zmodyfikowanymi, niestandardowymi samochodami, angażujące profesjonalnych kierowców. Jeżeli bardziej od długich przejazdów interesuje Cię właśnie krótka, ale intensywna jazda wyczynowa, koniecznie zacznij od solidnych szkoleń i pomocy instruktora – brak przygotowania może kosztować Cię zdrowie i pieniądze.

SAMOCHODY DO JAZDY OFF ROAD

Aby bez problemu przemieszczać się po nieutwardzonym terenie, należy odpowiednio dobrać samochód. W offroadzie wykorzystuje się auta terenowe z napędem na cztery koła – to właśnie duża moc przekazywana na opony jest niezwykle istotna podczas przebywania wymagających tras. Duże opony 4x4 w połączeniu z wysokim zawieszeniem pozwolą Ci bez utrudnień pokonać najróżniejsze przeszkody. Przystosowane do wypraw z przeszkodami pojazdy to specjalnie wyprodukowane w tym celu samochody terenowe lub podrasowane auta seryjne.

Z zakupem terenówki nie warto się spieszyć – jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z offroad-em, daj sobie czas na zapoznanie się z różnymi modelami i sprecyzowanie, w jaki sposób planujesz korzystać z auta. Czy potrzebujesz go nie tylko podczas jazdy terenowej, ale też na co dzień? A może ma Ci służyć podczas długich, wymagających wypraw?

Zanim podejmiesz decyzję, przejedź się różnymi modelami i porozmawiaj z bardziej doświadczonymi fanami offroad-u, którzy będą w stanie pomóc Ci w wyborze i określić, jakie są plusy i minusy poszczególnych samochodów. Wybierając auto, skup się na doborze trwałego, komfortowego modelu, o przystępnej cenie i łatwej dostępności – dzięki temu późniejsze modyfikacje czy części zamienne również nie będą kosztować majątku.

Jeżeli prócz jazdy w terenie auta chcesz wykorzystywać do codziennych przyjazdów, najlepszym wyborem będzie SUV. Podczas długich wypraw lepiej sprawdzi się auto o mniej pancernej karoserii i oszczędnym silniku. Do wymagających przepraw niezbędne będą dodatkowe modyfikacje aut seryjnych, lub inwestycja w auta od początku budowane w tym celu. Pamiętaj, że samochód terenowy musi być na bieżąco kontrolowany i serwisowany!

FORMY OFFROADU

Rekreacyjny offroad przyjmuje różne formy w innych zakątkach świata. W Dubaju popularną opcją jazdy terenówką 4x4 jest tak zwany „Dune Bashing”, czyli pokonywanie wydm na pustynnych terenach – podczas wyprawy cała drużyna podąża za liderem, a największym wyzwaniem jest zachowanie kontroli nad pojazdem. Zwykły SUV mógłby nie sprostać takiemu zadaniu, dlatego samochody wykorzystywane do przeprawy przez pustynie są odpowiednio przebudowywane. Najważniejsza modyfikacja polega na zmniejszeniu ciśnienia w oponach – ma to na celu zwiększyć przyczepność pojazdu, poprzez poszerzenie śladu opony. Na terenach pustynnych często organizowane są również rajdy.


Ciekawą formą offroad-u jest „Rock Crawling”, w dosłownym tłumaczeniu - czołganie się po skałach. To popularna dziedzina, w ramach której często organizowane są konkursy i turnieje zarówno na skalę lokalną, jak i krajową. Uczestnicy przeprawy mają na celu pokonywanie licznych przeszkód w postaci górskich szlaków, stosów skalnych czy głazów. Technika polega na wolnym, precyzyjnym i ostrożnym przemieszczaniu się przez obszary, które początkowo wydają się nieprzejezdne – w tym celu ważna jest duża redukcja biegów, która powoduje wysoki moment obrotowy. W tej dziedzinie najlepiej sprawdzają się solidnie zmodyfikowane terenówki, jeepy i „buggy”.


Również popularna, lecz mniej ekstremalna, forma offroad-u to na „Mudding”, czyli przeprawa przez tereny bagienne i błota. Uczestnicy zabawy mają na celu przedostać się jak najdalej bez utknięcia. Terenówka nie wymaga zaawansowanych modyfikacji, a na rynku znajduje się wiele opon (jak np. opony balonowe czy opony łopatkowe), które umożliwiają pokonanie takiego terenu. Ta dziedzina cieszy się największą popularnością głównie w Stanach Zjednoczonych.


Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę i jesteś głodny wrażeń, ale brak Ci doświadczenia – świetnie sprawdzą się wyprawy przez stare drogi, tereny leśne czy nieutwardzone ścieżki. Na taką trasę doskonale sprawdzi się zwyczajne auto terenowe z napędem na cztery koła – bez konieczności dodatkowych modyfikacji czy ulepszeń.